Arhivă

Rezultatele etapelor I și II din cadrul Preliminariilor Campionatului Mondial la fotbal pe plajă. Selecționata Moldovei a cedat în primele două meciuri

[:ro]În cadrul etapei a II-a a Preliminariilor Mondiale ce se desfășoară la Moscova, naționala Moldovei s-a confruntat cu cea a Franței, cedând cu 2-6 (1-2, 0-2, 1-2), toate reprizele purtând un caracter destul de echilibrat. Până la urmă, înalta clasă a adversarilor noștri și-a spus cuvântul, ei învingând merituos. Golurile pentru tricolori au fost marcate de Ion Țelic (min. 11, asistat de Andrei Florea) și portarul Alexei Capsamun (min. 32). În cealaltă partidă a grupei B, selecționata Portugaliei, campioană mondială en-titre, a surclasat fără drept de apel echipa Norvegiei, scor 12-1 (3-0, 4-0, 5-1).

De remarcat că meciurile etapei I nu au produs surprize majore. În ceea ce privește reprezentativa țării noastre, aceasta a jucat în compania redutabilei formații a Portugaliei. Băieții noștri au opus o rezistență îndârjită pe parcursul primelor două reprize, însă au ceda pe final, înregistrând o înfrângere usturătoare, scor 3-13. Pentru echipa noastră au înscris Nicolae Ignat (min. 11, lovitură liberă), Andrei Florea (min. 15, penalty) și Alexandru Eremia (min. 23, asistat de Nicolae Șchiopu, prin lovitura de început de repriză), toate golurile fiind marcate din faze fixe.

Pentru a se califica în optimi de finală, tricolorii au nevoie de victorie în ultimul meci din faza grupelor pe care îl vor juca cu naționala Norvegiei.

Este de menționat că selecționata Ucrainei, în semn de protest, a refuzat să facă deplasarea la acest turneu. Astfel, reprezentativa Azerbaidjanului nu va juca în prima etapă, din cauza lipsei adversarului.

Vă prezentăm rezultatele primelor două etape ale turneului preliminar CM:

Etapa 1.

Grupa A.

Ungaria – Estonia 2-1 (1-0, 0-0, 0-1, 1-0 – timp suplimentar)

Rusia – Germania 6-2 (2-1, 2-0, 2-1)

Grupa B.

Franța – Norvegia 5-2 (2-2, 0-0, 3-0)

Moldova – Portugalia 3-13 (1-3, 1-3, 1-7)

Italia – Cehia 10-1 (4-0, 4-0, 2-1)

Portugalia – Norvegia 12-1 (3-0, 4-0, 5-1)

Rusia – Estonia 7-2 (5-0, 1-0, 1-2).

Belarus – Lituania 3-3 (2-0, 0-0, 1-3), 2-0 – lovituri de departajare

Spania – Azerbaidjan 10-5 (6-2, 2-1, 2-2)

Elveția – Turcia 4-2 (1-2, 3-0, 0-0)

Selecționata Moldovei în al treilea meci al său va întâlni reprezentativa Norvegiei. Partida se va desfășura luni, în data de 22 iulie. Reamintim că BOVILINE este partenerul tehnic al reprezentativei țării noastre la fotbal pe plajă.[:]