[:ro]S-a încheiat faza grupelor a Ligii Europene la fotbal pe plajă. Etapa III. Rezultate și clasamente [:]

[:ro]Selecționatele Portugaliei și a Rusiei se vor confrunta în meciul decisiv în vederea desemnării câștigătorului Ligii Europene ce se desfășoară la Figueira da Foz (Portugalia). Echipa învingătoare va accede în primul eșalon al acestui turneu (echivalentul Campionatului European la fotbal), care se va desfășura în anul 2020.

În a III-a zi de concurs, reprezentativa Rusiei a surclasat fără drept de apel naționala Elveției, scor 5-1 (1-1, 2-0, 2-0), iar în meciul între Portugalia și Italia,   învingătoare au ieșit gazdele: 8-6 (2-1, 2-3, 4-2).

În celelalte partide din cadrul etapei a III-a din cadrul Diviziei A, pe 7 septembrie curent, au fost înregistrate următoarele rezultate:

Spania – Belarus 3-2 (0-1, 2-0, 1-1)

Ucraina – Turcia 6-6 (1-3, 3-1, 1-1, 1-1), 1-3 la lovituri de departajare.

Vă prezentăm clasamentul final după încheierea fazei grupelor:

Grupa 1

1 Rusia
2 Spania
3 Belarus
4 Elveția
1 2 3 4
G W Wot Wpn Lpn Lot L GS – GC P
3 2 0 0 1 0 0 16 – 11 6
3 2 0 0 0 0 1 18 – 17 6
3 1 0 1 0 0 1 12 – 12 4
3 0 0 0 0 0 3 14 – 20 0

Group 2

1 Portugalia
2 Italia
3 Turcia
4 Ucraina
1 2 3 4
G W Wot Wpn Lpn Lot L GS – GC P
3 3 0 0 0 0 0 20 – 12 9
3 2 0 0 0 0 1 18 – 14 6
3 0 0 1 0 0 2 13 – 22 1
3 0 0 0 1 0 2 11 – 14 0

***

În Divizia B, formația României a obținut a doua victorie la acest turneu, învingând reprezentativa Estoniei, scor 4-3 (1-1, 2-1, 1-1), însă a cedat prima poziție în grupă, potrivit golaverajului, echipei Azerbaidjanului, care la rândul ei s-a impus astăzi în fața naționalei Cehiei: 6-1 (1-0, 3-0, 1-1).

Celelalte rezultate ale zilei:

Kazahstan – Georgia 6-4 (3-1, 2-1, 1-2)

Grecia – Ungaria 2-3 (0-1, 1-1, 1-1).

Astfel, pentru promovare în Divizia A se vor duela naționala Azerbaidjanului cu cea a Kazahstanului.

Grupa 1

1 Azerbaidjan
2 România
3 Cehia
4 Estonia
1 2 3 4
G W Wot Wpn Lpn Lot L GS – GC P
3 2 0 0 0 1 0 11 – 6 6
3 2 0 0 0 0 1 9 – 7 6
3 1 0 0 0 0 2 10 – 15 3
3 0 1 0 0 0 2 12 – 14 2

Grupa 2

1 Kazahstan
2 Grecia
3 Ungaria
4 Georgia
1 2 3 4
G W Wot Wpn Lpn Lot L GS – GC P
3 2 0 0 0 0 1 18 – 13 6
3 2 0 0 0 0 1 14 – 9 6
3 2 0 0 0 0 1 12 – 12 6
3 0 0 0 0 0 3 8 – 18 0
[:]